Polski strój narodowy

POLSKI STRÓJ NARODOWY
Jeśli dla Szkota nie jest wstydem chodzenie w spódniczce, a dla Bawarczyka w krótkich spodenkach na szelkach, to dlaczego Polacy wstydzą się chodzić w żupanie i kontuszu?

          Jeśli kto i czuł wtenczas, że polskie ubranie
          Piękniejsze jest niż obcej mody małpowanie,
          Milczał; bo by krzyczała młodzież, że przeszkadza
          Kulturze, że tamuje progresy, że zdradza!
          Taka była przesądów owoczesnych władza!
                    Adam Mickiewicz
                    „Pan Tadeusz”
                   księga I „Gospodarstwo” 455-459

POLSKI STRÓJ NARODOWY TO:
KONTUSZ      ŻUPAN      PAS KONTUSZOWY


Polecam szczegółowy opis polskiego stroju narodowego w broszurze Juliana Horoszkiewicza „Strój narodowy w Polsce” Kraków
1900, a dostępny pod adresem: https://archive.org/details/strjnarodowywpo00horogoog .

GDZIE KUPIĆ STRÓJ NARODOWY?
W obecnych czasach nie jest łatwo sprawić sobie polski strój narodowy. Nie jest łatwo, nie mniej jest to możliwe. Zanim zdecydujecie się na zakup stroju proponuję dokładne przemyślenie w jaki dokładnie strój chcielibyście się ubrać. Jakiego koloru ma być kontusz, a jakiego żupan? Z jakich mają być materiałów? Czy hajdawery mają mieć kieszenie jak spodnie współczesne, czy wolicie tradycję a pieniądze i komórkę nosić w rękach lub u żony w torebce? Jakie mają być guziki? Czy wolicie buty żółte czy czerwone (ze wstydem przyznaję, że ja póki co mam czarne)? Jakiego koloru i z jakiego materiału ma być wewnętrzna część kontusza i jego wyłogi? Takich pytań jest niestety więcej. Można też zdać się na doświadczenie i gust wytwórcy czy sprzedawcy.
Świetnie byłoby mieć możliwość przed zakupem strój przymierzyć i osobiście porozmawiać z krawcami. Niestety obawiam się w niektórych częściach kraju może to być trudne jeśli nie niemożliwe. Można w końcu uszyć sobie taki strój samodzielnie.
Wykroje można znaleźć np. tu: www.wilanow-palac.pl/files/70_toiowo-sites-wykroje.html.
Zachęcam do samodzielnego wyszukiwania miejsc, w których można taki strój kupić. Dla tych co mają mniej czasu lub chęci poniżej podpowiadam parę adresów. Jeżeli znacie jakieś inne firmy oferujące stroje narodowe lub sami takowe robicie bardzo proszę o informację.

STROJE NARODOWE (kontusze, żupany, itp.):
Ekomod” (Facebook: Ekomod – z innej bajki ) – polski producent strojów EKOMOD, ul. Zagórska 49, 42-500 Będzin, tel. 502 232 237;
Perfekt” – producent i dystrybutor polskich strojów regionalnych, ul. Jantarowa 13, 30-298 Kraków, tel. 12 425 27 94, 12 395 04 87;
strojeludowe.ipr.pl/ – polskie stroje ludowe, ul. Letnia 41 (boczna Mieszka I), 35-303 Rzeszów, tel. kom. (+48) 608 421 560;
Zakład Krawiecki „Orjonjo” Maryna Sztark – ul. Warszawska 69, Białystok. Informacje o zakładzie można też znaleźć w artykule „Krawcowa szyje historyczne stroje. Kontusze to jej specjalność„.
Amictus – ul. Gajowa 6, Sanok. Także na facebooku: Amictus .

wypozyczalniestrojow.pl – wypożyczalnie strojów.pl, jest to przede wszystkim wypożyczalnia strojów, ale szyją również stroje na zamówienie.
Agnieszka Mazur stroje historyczne .
Szlafrok – pracownia koszernego stroju – szyje stroje XVII-wieczne.
Pracownia Szycia Artystycznego Mariya Figurska – Szczepanek (województwo mazowieckie).
Mme Chantberry – Kostiumologia i Krawiectwo Artystyczne – jest firmą profesjonalnie zajmującą się opracowywaniem, projektowaniem i wykonywaniem strojów o specyficznym charakterze – kostiumów i rekonstrukcją dawnych ubiorów; organizowaniem ich wystaw, oraz inscenizacji i eventów rekonstrukcji historii.
Igłą i Nicią – Trylogia Krawiecka pasjonaci rekonstrukcji historycznych i krawiectwa, ich celem jest jak najdokładniejsze odtworzenie strojów dawnych, metodami historycznymi. Warszawa.

PASY KONTUSZOWE:
W 2016 roku powstała Persjarnia Zambrzyckich dzięki czemu po wielu latach podziwiania egzemplarzy historycznych można kupić sobie prawdziwy pas kontuszowy. Są to pasy czterostronne tkane w pięciu różnych wariantach według wzorów z XVI-XVIII wieku. Niektóre z nich przetykane są srebrną i złotą nicią. Mają one 3,5 metra długości (nie licząc frędzli) i 30 cm szerokości. Polecam.

 

BUTY SARMACKIE

Obuwie historyczne „U Szewca” – Ruda Strawczyńska 74a (koło Kielc), 26-067 Strawczyn, tel. (+48) 794 125 803 (poniedziałek – piątek 9:00 – 17:00).

Szewstwo Artystyczne – Dariusz Lewandowski – ul. Piotrkowska 82, 90-102 Łódź,
tel. 508 178 043.

Brunon – pracownia obuwia – ul. Nowy Świat 22 (wejście w bramę przez budynek nr 24) 00-373 Warszawa.

Stanios – Kraków, ul. Smoleńsk 27, tel: +48 514 956 266.

 

Jeżeli mimo wszystko nie udało Ci się ubrać w strój narodowy to chociaż ubierz Polę i Lecha albo ściągnij, wydrukuj i pokoloruj postacie ze znaczka Trzeciej Sarmacji:

 

DWÓR
Może to trochę nie na temat, ale uzupełnieniem do stroju narodowego może być jeszcze dom w stylu dworu polskiego. A już do pełni szczęścia najlepiej być jeszcze pięknym i bogatym. Niemniej jednak podaję link do strony opisującej jak wybudować sobie dwór szlachecki: Budujemy Dwór .