Aktualności

3 maja 2023

3 Maja obowiązuje strój narodowy, czyli kontusz i pas kontuszowy.

Jak zwykle zachęcam by 3 Maja ubrać się w polski strój narodowy, czyli tak jak robili to patriotyczni posłowie uchwalający Konstytucję 3 Maja 1791 roku.

3 maja 2022

Po dwóch latach pandemii wróciłem 3 maja pod pomnik Kilińskiego w Warszawie ubrany w strój narodowy. Znowu pozowałem do zdjęć i tłumaczyłem cudzoziemcom (ale i Polakom) jak co to jest i jak wygląda strój narodowy. Idąc pod pomnik przechodziłem koło Archiwum Akt Dawnych, a tu niespodzianka – można obejrzeć oryginał Konstytucji 3 Maja (taka wartość dodana do miłego dnia). A poniższe zdjęcie pochodzi z dzisiejszego poranka.

20 sierpnia 2021
W Wikipedii pojawiło się hasło: Polski strój narodowy. Nie było w tym mojej zasługi, ale sądząc z przypisów trochę inspiracji Trzecią Sarmacją już tak.

19 – 26 czerwca 2021
Brałem udział w II Warsztatach Sarmackich – „Ucz się szabli, siodła, dzbana!”. Zajęcia odbywały się „U Prezesa” w Bieszczadach i były bardzo intensywne – codziennie po 2 godziny kursu szermierki szablą i tańców staropolskich (z mazurem na czele) oraz 1,5 h jazdy konnej (z siodłaniem to też wychodziły 2 h). Filmiki prezentujące poszczególne elementy warsztatów można obejrzeć tu: szermierka, taniec i siodło.

szermierka szablą
taniec staropolski
biesiada
Sarmaci i Sarmatki
walka z konia

11 listopada 2019
Święto niepodległości uczczone polonezem odtańczonym na ulicach Łomianek. Wśród tańczących wyróżniało się kilka (4-5) par ubranych w stroje narodowe.

16 czerwca 2019
V Międzynarodowy Festiwal Poloneza w Warszawie, a w jego ramach przepiękny polonez odtańczony przez zespół Viet-Ba Polonez złożony z osób pochodzenia wietnamskiego i polskiego.

29 września 2018
Warszawski korowód poloneza z okazji 100-lecia niepodległości był okazją do nałożenia kontusza i podziwiania urody ubranych po polsku członków zespołów tanecznych.

9 września 2018
Strony Trzeciej Sarmacji choć w nowej formie zostały odtworzone. Tego samego dnia facebookowy profil Trzeciej Sarmacji uzyskał 250 polubienie strony.

2 września 2018
W formie bardzo skróconej Trzecia Sarmacja ponownie dostępna w internecie. Przez cały czas normalnie działa profil Trzeciej Sarmacji na Facebooku.

31 lipca 2018
Dotychczasowy dostawca usług hostingowych zaprzestał działalności i strona Trzecia Sarmacja zniknęła z internetu.

3 maja 2018

3 Maja – piękne święto, piękna pogoda. W ten szczególny dzień słońce nie oszczędzało ani się ani nas. Najgorzej miał oczywiście Kiliński, który cały czas grzał się w promieniach słońca z szablą uniesioną w górę. My (Karol Kram, Paweł Matej i Anna Matej) przynajmniej od czasu do czasu mogliśmy stanąć w cieniu. Generalnie jednak trwaliśmy na posterunku cierpliwie pozując do zdjęć i tłumacząc w co jesteśmy ubrani, z jakiego kraju są te stroje i co to jest kontusz. A niestety co drugiemu Polakowi, który się nami zainteresował trzeba to było tłumaczyć. Wolę nie wyobrażać sobie co myśleli ci Polacy, którzy się nie zainteresowali i nie spytali. W sumie nasze majowe święto wypadło udanie, majowo i kontuszowo.

6 marca 2018

Facebookowy profil „Trzecia Sarmacja” osiągnął poziom 100 polubień.

23 października 2017
Ze strony głównej Trzeciej Sarmacji oraz ze zdjęcia w tle profilu na Facebooku zniknęło piękne zdjęcie z procesji Bożego Ciała w Łowiczu (30 V 2013 r.), ale że bardzo mi się to zdjęcie podoba pozostawiam je chociaż tutaj. Przy okazji przypominam też stary symbol Trzeciej Sarmacji (tzw. „Super Mysz”).

3 maja 2017
„3 Maja w kontuszu AD 2017”. Podobnie jak w zeszłym roku można mnie było spotkać ubranego w polski strój narodowy pod pomnikiem Kilińskiego w Warszawie. Zainteresowanie przechodzących osób było duże zarówno wśród Polaków jak i turystów zagranicznych. Zdjęć ze mną w stroju narodowym zrobiło sobie kilkadziesiąt osób. Dzień muszę więc uznać za udany. Niestety oprócz siebie i Kilińskiego (obaj prezentujemy się na załączonych zdjęciach) nikogo więcej w kontuszu nie widziałem.

4 grudnia 2016 r.
Uległa zmianie szata graficzna strony i, w niewielkim stopniu, także jej treść. Jest to efekt wymuszonej zmiany kreatora stron internetowych. Mam nadzieję, że przynajmniej nie jest gorzej niż było.

16 października 2016 r.
Pierwsza rocznica utworzenia strony Trzecia Sarmacja uczczona filmikiem: tutaj.

3 maja 2016 r.
„3 maja w kontuszu” – w dniu 3 maja 2016 roku wyszedłem na ulice Warszawy, by świętować w codziennym stroju posłów, którzy uchwalili pierwszą w Europie i drugą na świecie konstytucję. O godzinie 13-tej pod pomnikiem Kilińskiego oczekiwałem wszystkich zainteresowanych tym wydarzeniem. Mimo, że kilka minut przed 13-tą lunął deszcz kilka osób stawiło się na spotkanie. Oprócz nich wiele innych osób nie wiedząc nic o Trzeciej Sarmacji zaczepiało mnie prosząc o wspólną fotografię. Niestety wiele z tych osób nie potrafiło rozpoznać kontusza! Z pomnika patrzył się na to Jan Kiliński – szewc, lecz w kontuszu i przy szabli.

3 lutego 2016 r.
Za 3 miesiące 3 MAJA!
Zostały już tylko 3 miesiące by dobrze przygotować się do 3 maja. Mam nadzieję, że wielu Sarmatów uczci to najwspanialsze święto wychodząc na ulice w kontuszu, żupanie i opasanych barwnym pasem. Ja tego dnia będę w Warszawie i chciałbym spotkać Was, poznać się, porozmawiać. Zapraszam niezależnie od tego jak będziecie ubrani, choć oczywiście wolałbym spotkać jeszcze jakichś innych Sarmatów kontuszowych.

23 grudnia 2015 r.
Życzę wszystkim samych radości w ten świąteczny czas Bożego Narodzenia, a w Nowym Roku szerokich perspektyw, wielkich idei, realizacji marzeń i wytyczenia sobie nowych ambitniejszych celów.
Niech Nowy 2016 Rok będzie dla naszej Ojczyzny krokiem ku lepszemu życiu w wolności i demokracji, dobrym rządom uczciwych ludzi i dobrobytu nas wszystkich. Zapowiedzią wielkości i chwały nowej Sarmacji.

22 października 2015 r.
Na Facebooku powstał profil Trzecia Sarmacja mający na celu promocję tej idei.

16 października 2015 r.
Utworzenie domeny www.trzeciasarmacja.pl