Jak studniówka to w stroju narodowym

Żelaznym punktem każdej studniówki w Polsce jest odtańczenie poloneza. I bardzo dobrze, tylko dlaczego tańczy się go w strojach zupełnie do tego odpowiednich? O ileż piękniej i naturalniej wygląda polski taniec narodowy tańczony w polskich strojach narodowych.

Dla ucznia (lub raczej jego rodziców) zakup stroju narodowego na studniówkę to nie jest koszt znacząco większy niż zakup specjalnie w tym celu garnituru. Dla tych co nie spodziewają się by z tego stroju mieli korzystać także później, przy innych okazjach, są jeszcze wypożyczalnie. Gdyby potrzeba wypożyczania strojów narodowych powtarzała się co roku wypożyczalnie z pewnością stanęłyby na wysokości zadania i zapewniły odpowiednią ilość strojów.

Szkoły pragnące wspomóc uczniów i nauczycieli w ubiór odpowiedni do poloneza mogłoby mieć własny komplet kilkunastu/kilkudziesięciu strojów narodowych. Byłby one wykorzystywane nie tylko podczas studniówek, ale także przy innych okazjach (3 Maja, 11 Listopada, święto szkoły, Dzień Edukacji Narodowej itp.). Zdaję sobie sprawę, że wymaga to pewnych funduszy. Być może przydałaby się fundacja wspierająca szkoły w zakupie strojów narodowych.

Już teraz takie studniówki, w strojach narodowych, się odbywają. I wyglądają wspaniale. Poniżej przykłady z Wrocławia, Krakowa, Łomży, Włoszczowej czy Zabrza:

https://wroclaw.naszemiasto.pl/wroclaw-studniowka-xii-lo-w-strojach-szlacheckich-zabawa/ar/c5-4963072

https://gazetakrakowska.pl/studniowka-2020-krakow-bal-maturalny-krakowskiego-xi-liceum-ogolnoksztalcacego-zdjecia/ga/c1-14722656/zd/41439480

https://mylomza.pl/artykul/videofoto-polonez/586159

https://www.youtube.com/watch?v=LKLBKHO1IJg

https://dziennikzachodni.pl/zabrze-maturzysci-odtanczyli-poloneza-na-placu-warszawskim-zdjecia/ar/13833196

A o historii poloneza na studniówkach poczytajcie tu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Polonez_(taniec)#Polonez_na_studni%C3%B3wkach